Co siać w lipcu? Uzupełniamy wolne miejsca po zbiorach

Warzywa, które można siać w lipcu

Po zebraniu pierwszych plonów, kiedy sałata i rzodkiewka czy bób trafiły już na nasze stoły, w ogrodzie pojawiają się puste miejsca. To okazja, by je wykorzystać i zasadzić warzywa, które możemy wysiać w lipcu i cieszyć się z nich w późniejszych miesiącach. Stajemy więc przed pytaniem “Co siać w lipcu?”. Musimy jednak pamiętać, że to zwykle miesiąc gorący, a dzień jest wciąż długi więc konieczne jest regularne nawadnianie, a niektóre warzywa mogą uderzać w pędy kwiatowe zamiast plonować. Przyjrzyjmy się, co możemy zasiać w lipcu.

Co siać w lipcu? Pierwszy tydzień

W pierwszym tygodniu lipca idealne do zasiania są buraki ćwikłowe – najlepsze odmiany to np. okrągły ciemnoczerwony oraz regulski. Fasola szparagowa jest idealna do gotowania, a także do przechowywania w słoikach czy mrożenia.

Sałata łodygowa jest jedną z najmniej wymagających sałat, a jej zbiór następuje już po 10-14 tygodniach. Wczesne odmiany marchwi, takie jak Pierwszy zbiór i Amsterdamska, po wysianiu w lipcu dają nam świeżą marchew i beta-karoten przez sprą część jesieni. Warto też posiać ogórki gruntowe, jeśli nie udało Ci się tego zrobić wcześniej. Najlepiej w dobrze nawilżonej glebie.

Co siać w lipcu? Połowa miesiąca

Buraki liściowe to idealny wybór na siew w połowie lipca. Jesienią będziemy mogli cieszyć się pyszną botwinką. Sałaty masłowe i kruche, takie jak Arka, Justyna i Nochowka radzą sobie dobrze z lipcowymi upałami.

Co można wysiewać cały lipiec?

Endywia to warzywo podobne do sałaty, które możemy siać przez cały lipiec i dalej. Jest odporna na przymrozki, a niektóre odmiany mogą zimować w gruncie.

Koper ogrodowy, który lubi regularne podlewanie, może być wysiewany przez cały lipiec, podobnie jak roszponka, cebula siedmiolatka, szczypior i rzeżucha.

W lipcu warto też zasiać czarną rzodkiewkę, ale tylko późne odmiany.

Co można siać w ostatnim tygodniu lipca?

co siać w lipcu? na przykład szpinak Matador

W ostatnim tygodniu lipca możemy zasiać szpinak, choć ze względu na jego preferencje temperaturowe, może nie przynieść plonów. Jednak jeżeli zapewnimy mu cieniste miejsce i obfite podlewanie, mamy szansę na dobre zbiory (najczęściej sukces przynosi odmiana Matador).

Dobrym wyborem jest też kapusta pekińska, którą lepiej siać bezpośrednio w gruncie, oraz rzepa, ale tylko późne odmiany.

Zespół Agro-Wiedza

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *