Minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiada zmiany w zakresie zakazu importu produktów z Ukrainy

zakaz importu

W wywiadzie dla RMF FM, minister rolnictwa Robert Telus ogłosił, że lista produktów, których dotyczy zakaz importu z Ukrainy ulegnie zmianom. Minister dodał również, że kwestia skupu zboża będzie wyglądać inaczej niż wcześniej zapowiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Minister Telus wystąpił na Europejskim Kongresie Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa – Polska Wieś XXI. W rozmowie z dziennikarzem RMF FM poinformował o zmianach na liście produktów objętych zakazem importu z Ukrainy oraz o nowym podejściu do kwestii skupu zboża. Przypomnijmy, że minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie wprowadzające zakaz przywozu z Ukrainy do Polski od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku.

Teraz minister Telus przyznaje, że lista produktów ulegnie zmianom. Prawdopodobnie usunięte zostaną mięso, wino i żywe zwierzęta importowane do Polski. Minister rolnictwa, prawdopodobnie celowo, unikał używania słowa “ograniczenia”.

Z wypowiedzi ministra wynika, że nowy system kontroli tranzytu towarów z Ukrainy przez Polskę nie będzie ściśle monitorowany. Planowane jest wprowadzenie systemu monitorowania SENT oraz elektronicznych plomb z GPS, ale niekoniecznie we wszystkich pojazdach przewożących ukraińskie towary.

Minister potwierdził, że transporty będą konwojowane przez polskie służby. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wcześniej zapowiedział powszechny skup zboża z minimalną ceną 1400 zł za tonę. Teraz jednak okazuje się, że rolnicy otrzymają dopłaty do hektara upraw, a nie tony zboża, przy czym będzie to wyliczone tak, aby wynosiło około 1400 zł za tonę.

Minister Telus dodał, że informacja o dopłatach zostanie ogłoszona w najbliższych dniach. Przez te zmiany, przejazd ukraińskich produktów rolnych przez Polskę zostanie wznowiony od północy w piątek, co jest wynikiem porozumienia osiągniętego we wtorek.

Reakcja Komisji Europejskiej na zmiany ws. zakazu importu Towarów z Ukrainy

Rząd twierdzi, że zabezpieczył Polskę przed pozostawaniem towarów z Ukrainy w kraju. Tymczasem, decyzja ta wywołała reakcję Komisji Europejskiej. Rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer oświadczyła, że Komisja przyjmuje z zadowoleniem porozumienie Polski i Ukrainy, ale jednocześnie podkreśliła, że działania jednostronne są nie do przyjęcia.

Należy przypomnieć, że wg ukraińskich danych od lipca 2022 do marca 2023 roku do kraju dotarło około 3,9 mln ton zboża, paszy i nasion roślin oleistych z Ukrainy. Napływ towarów wzrósł, gdy rząd zapowiedział zablokowanie importu ukraińskiej żywności.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, w odpowiedzi na list premiera Polski i czterech innych państw członkowskich UE z Europy Środkowej, oświadczyła, że jednostronne środki mogą tylko działać na korzyść przeciwników Ukrainy i nie powinny osłabiać unijnego poparcia dla tego kraju. Przedstawiła także propozycje dotyczące problemów związanych z ukraińskim zbożem.

W związku z tym, zmiany na liście produktów objętych zakazem importu z Ukrainy oraz modyfikacja podejścia do kwestii skupu zboża mają na celu dostosowanie polskiej polityki do wyzwań związanych z sytuacją na rynkach rolnych oraz współpracą z Ukrainą i Unią Europejską. Szczegóły dotyczące tych zmian oraz wprowadzanych regulacji zostaną ogłoszone w najbliższym czasie, a ich wpływ na sytuację gospodarczą i handlową Polski, Ukrainy oraz UE będzie monitorowany.

Zespół Agro-Wiedza

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *